HTML

Arany Tarsoly

Tény...

Friss topikok

  • Sicambria Óbuda Piliskutató Csoport: Óbuda nem volt a Dunakanyarban, csakúgy mint Buda-Szentlőrinc sem volt ott soha! (2013.12.10. 23:25) MÁSODIK MOHÁCS

Linkblog

Archívum

MESE, MESE, MESKETE

2009.08.21. 08:29 aranytarsoly

Mese. A gyerekek kedvence. Régóta, azaz iDő-tlen iDó'-k óta... Ugyanakkor több is annál. Az előrehaladott, avagy régóta fennálló folyamatokat iDüLT folyamatoknak nevezzük, mégpedig azért, mert az iDO-ben előre haladva, régebb óta fenn állanak. Halnak. Az idő kort ad, felnőtté tesz: iDő+éLT, azaz iDő(t)-éLT (iDőéLT) iDüLT lesz az ember is maga, amire az angol aDuLT szót használ, kissé áthangzósítva.

 

KOSZTA PÉTER

MESE, MESE, MESKETE...

 

Mese habbal... Mégis a mesét mindig szívesen hallgatjuk, tátott szájjal. Különösen gyerekkorban, mikor még az ifjú elmékben fogékonyság van. Az élet­re tanít a mese. Nem mindegy hál. hogy ezen időszakban a gyerekeknek „mit adunk be"! Meg kell tanulni különbséget tenni a jó és a rossz közt. Meg kell látni különbséget a felnőtt és a gyerekkor feladatai közt. Minden játék (papás-mamás, katonás, lüzoltós) az életet utánozza, arra készít fel. Mire egy lány nővé érik, addig a lénye teljesen megváltozik. Először a teste kezd el fejlődni, ez sokszor lelki vívódásokkal jár. Az ártatlanul gyermeki, szü/.i lélek a hor­monok hatására elkezdi megtapasztalni a testi vágyat, ami a korábbiakhoz képest mást súg, másként hat. Az első vér(zés), a „játékok" vál­tozása, a fiúk máslajta tekintete, a férfiak meg­változott hozzáállása... Minden megváltozik és a változások közepette a leány lelke sodródik. \ Kiskodik. változik, érik. Mint Hamupipőke a kölest, úgy válogatja s/él a jót és a rosszat. A jó elnyeri jutalmát. A tündér lehetővé teszi neki a bál meglátogatását. Belelép a ráillő cipőbe, járja a maga útját, mert a szorgos munka nemesít. Állhatatosan, ahogy a kölest kell válogatni, hosszan, unalmasan, de kitartóan, szorgosan. Ez a „cipő" illik Hamupipőkére. A királyfit ez kell majd, hogy vezesse. Fel kell ismernie a csalárd­ságot. Mármint, hogy a csalárd nővérek sarka, avagy lábujja csonkított. I lamisan, erőszakkal, megtévesztéssel akarnak előnyt, rangot. Nem illik rájuk az a „cipő", amiben az igazi, az áhí­tott eljő. Amíg gyerekek vagyunk, addig álom­világban élünk. Mint Csipkerózsika alszunk... A természeti népeknél a 2 év csecsemő kor után 10 évi gyermeki tanulás következik a lányoknál, majd így 12 éves kor körül kerülnek eladó sorba. (Ha nem is 100, de 10 évet töltenek így gyerme­ki álomban) A mesében kiserken Csipkerózsika vére. Az első vér ijesztő élménye... Egy apa (ha király, ha nem) félti ettől a lányát, de bármii les/ is ellene, nincs, ami az idő ellen halna. Megsebzi az érés a lányt, majd véget ér gyermeki álma. Nő lesz belőle.

Tudat alatt mindent elmond, mindenre felkészít a mese... Mert nővé érni valóban nem könnyű, úgy hiszem. Ám ha már megtörtént, akkor a nőnek férfi kell, ez is benne van a mesékben.

A fiúk férfivá válása szintén bonyolult és összetett probléma. Mesével vagy mese nélkül a fiú előbb utóbb szintén férfivá érik, serdül. Eh­hez többnyire „3 próbát" kell kiállni, gyakran a (király)lány kezéért. Küzdelem, nemes harc zajlik a lányokért, a lányok „kegyeiért". A 3 próba, a test-tudat-lélek hármasának a fejlesz­tése, próbája, megedzése. Ez a három magyar igazság természete...

Fizikai próbák edzik a testet, ugyanakkor furfangos eszes megoldások kellenek. A test és tudat egymásra hatása a lélek nemesedését, a fiú érését szolgálja. Van úgy, hogy a fiú épp az égig érő fái mássza, van úgy, hogy a comb­ját nyiszálja, hogy a griffet etesse, mozgassa. Van úgy, hogy sárkánnyal küzd, talányokat old meg... Pont úgy, ahogy majd a házasságban is folytat idővel heroikus küzdelmeket.

Mindez mi végre? Hogy legyen, ki az életet tovább vigye! Hiszen alapszinten a nő életet ad, a férfi pedig az életét, az új generációnak, a/ élei megújulásának.

Ha méltó rá a fiú, és éretlen, készen áll a feladatra, akkor férfivá váltan a lányból első feladatkénl a nőt kihozza. Tehát kinek is jutott a nemes feladat, hogy nővé tegye a lányt? Egy fiúcskának. avagy egy férfinak? A mesékben a próbák teszik férfivá a fiúgyermekei (mert

amibe nem halunk bele az erősebbé tesz), a nehézségek, megpróbáltatások nemesítik, érle­lik a jellemet. Ezután a férfi elnyeri a jutalmat, a kegyet - általa a leány nővé lehet.

Persze az élet a mesénél mindig bonyolultabb, mindig nehezebb, mondhatni kegyetlenebb. Elkapkodjuk, rosszul irányítjuk, félre neveljük sokszor a gyerekeket. Társadalom, média, szülő egymásra mutogatva adnak a másiknak ebben helyet, szerepet.

Ki fogja majdan vállalni a felelősséget?

Ki viseli a végső terhet?

Még mesékről beszélünk?

Mese felnőtteknek?!

Ne feledjük, minden felnőtt úgy kezdte, mint gyermek...

Mese-mese-meskete...

A gyerek rajtuk felnő és lesz gyer­meke... Egyik generáció adta tovább a másikra a tudást, a mesét (a másét), mit koráb­ban örökül kapott és amit újra meg újra tovább adományozott...

A  férfi  figyelt  a lányra, a nővé érett lány a gyermekre. A szülő a gyereket nem csak   „tartotta"   hanem nevelte.  így volt, így van csak célja, értelme. Úgy helyes, ha az em­ber figyel a másik em­berre,   így  juthatnak közös   erővel    előre. Együtt,    egymásra    hatva, fejlődve. Mily csodálatos dolog a mese.

Egyszer volt, hol nem volt, talán igaz se volt, de azért mindig igaza lehet... Ne fosszuk meg tőle a gyermekeinket. Ne ragasszuk őket a TV, avagy a videó sekélyes újsütetűén sem­mitmondó világába. A mai eszement filmekből a gyerek nem a valóságot ta-nulja. Nem készí­tik fel a sületlenségek az életre. Nem lesz igazi felnőtt, igazi férfi, avagy nő belőle. Láthatjuk hogyan hat a folyamat. A fiúk cl lányosodnak. Nem tudnak, nem akarnak felelősséget vállal­ni. Ez pedig a lányokból nem tud igazán nőt faragni. Fiúsan viselkednek. Felcserélődnek a szerepek. Ráadásul a közéletben és a vállalati struktúrában se vállalja senki a felelősséget. Ha nem FeLc-lős a férfi, akkor nem tud FeLe-séget, avagy családot irányítani. Mert a nő a hold, a férfi a nap az asztrológiai szimbolikában. Ahol a napnak rendező, irányító szerepe van. A boly­gók (a családtagok) járása az ő hatás-köre. Az ő gravitációs (vonzó) hatására kör-öznek kör-ü-lötte. A nap világítja be a holdat. Az igazi női ragyogás ebből fakad, a napból.

Ezt mutatja a „napba öltözött arany asszony" fogalma. Ám nappá válni nem egyértelmű és nem is mindennapi séma. Ha nincs férfi, ak­kor meg nincs rend, összevisszaságban fogunk leledzni. Ezért mindannyiunknak felelősséget kell érezni, vállalni. Férfivá kell lenni a fiúgye­rekeknek, a szó nemes, igaz értelmében. FeL-el-ni kell a tettcinkért a FeL-ső szinten! FeL-elősen kell gondolkodni! Fő helyen ezt kell megtanulni, ezt kell tovább adni! A világ így tökéletes.

A tökéletes embert (nőt, avagy férfit) azért nem találjuk, mert azt hisszük, az a tökéletes, aki számunkra megfelel mindenben. Ám a világ nem ilyen. A világ nem akar nekünk megfelelni. Nem mi teremtettük magunknak.
Nekünk kell megfelelni a világ
számára. Nem mi vagyunk a világ,
csak része vagyunk. És ebben rej-
lik a dolog nyitja. Kereshetjük
a tökéletes virágot egy életen
át. Nem leljük, míg rá nem
jövünk, hogy a maga nemében
mind tökéletes. Szimbólumok-
tól kibontva azt mutatja e logika,
hogy minden tökéletes, ami teszi a
dolgát! Fel kell a szerepünket és a feladatain-
kat vállalni! Felelősen. Nem „önmegvalósíta-
ni" és próbálni a világot magamhoz formálni.
Csak bulizni akarni. Csak a könnyű életet, a
felelősség menteset keresni. Sokkal inkább
tenni, hatni, alkotni, gyarapítani. Ami időnként
lemondással jár. Munkával, izzadtsággal, ter-
hekkel. Ám ezek nélkül tökéletlen, felcserélt,
bolond világ jöhet csak el. A tö-kély nem más,
mint a kély töve. A KéLy KeLL-em. Ám ehhez
van mindig, amit meg KcLL tennem. Még ak-
kor is, ha nem szeretem. Ha hisszük, ha nem.
Én elmeséltem.                                    


 

-AranyTarsoly V.évfolyam 8. szám-

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://aranytarsoly.blog.hu/api/trackback/id/tr481327327

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása